aplikacja3

Miejsca pamięci widziane oczami uczniów

W 2014 roku po raz kolejny ochoccy gimnazjaliści i licealiści uczestniczyli w uroczystościach  rocznicowych z okazji  wyzwolenia obozu  Mauthausen i jego podobozów. To już po raz dziewiąty warszawska młodzież reprezentowała Polskę za granicą. Przewodnim hasłem pielgrzymki 2014 roku było - " Życie niegodne życia".

Osoba, która nie była w obozach może się zastanawiać jakie przeżycia wiąże z tymi miejscami człowiek, który je zobaczył? Ja osobiście miałam wielką chwile refleksji nad swoim życiem, zadumy i zastanowienia się nad tym dokąd ten Świat tak pędzi i dlaczego zapomina o historii. Skąd się bierze ten niepokój, wojny, wszystkie niejasności. Będąc tam, reprezentując Rzeczpospolitą Polskę z dumą miałam uniesioną głowę i patrzyłam na tych wszystkich ludzi kiedy bili nam brawo niestety emocje wzięły górę i łzy ściekały mi po policzkach, ale nie ze smutku tylko z radości, a dlaczego ? Ponieważ mogę teraz iść wolno po ulicy nie bojąc się, że trafię do obozu tych okropnych warunków, zimna, wilgoci, głodu, chorób, śmierci. W oczach naszych Kochanych Dziadków widziałam smutek, ale też i radość która pewnie spowodowana była myślą „przeżyliśmy, daliśmy radę, ludzie mogą nam zawdzięczać wolność”. Często kiedy wyznaczam sobie cel wracam pamięcią właśnie do tych emocji oraz przeżyć które ukształtowały po części mój charakter, a przede wszystkim dają mi dużą motywacje do działania.
Pomieszczenia, które tam zobaczyłam wstrzyknęły we mnie gigantyczny dreszcz – przeszywał całe moje ciało. Krematoria, komory gazowe były czymś okropnie niewyobrażalnym i nie pojmuje jak może człowiek nie być godzien życia, jak można mu odebrać to życie do którego ma całkowite prawo ?! Na ludziach były przeprowadzane eksperymenty medyczne bez ich zgody, a czasem nawet wiedzy. Adolf Hitler na froncie wschodnim rozkazał  mordowanie „bez litości czy miłosierdzia, wszystkich mężczyzn, kobiet oraz dzieci polskiego pochodzenia lub posługujących się językiem polskim”. Podkreślając wagę tego zadania,Heinrich Himmler pisał: „Wszyscy Polacy powinni zniknąć z powierzchni świata. (...) Zasadniczą sprawą jest to, że wielki naród niemiecki powinien uświadomić sobie, że jego głównym zadaniem jest zgładzenie wszystkich Polaków.”
Ludziom, którzy zorganizowali tą pilgrzymkę chciałabym bardzo podziękować za możliwość zobaczenia tego co na
co dzień jest tematem odległym oraz coraz bardziej zapominanym.

 

Weronika Poliksza